Legendarni srpski teniser Novak Đoković zauzima drugo mjesto na listi najboljih tenisera na svetu. Na vrhu ATP liste bio je ukupno 223 sedmice. Rođen je 22.05.1987. godine. Novak je počeo profesionalno da se bavi tenisom od 2003. godine. U karijeri ima osvojenih preko 12 titula na grend slem turnirima, a od toga šest puta na Otvorenom prvenstvu Australije, tri puta na Vimbldonu, dva puta na Otvorenom prvenstvu SAD-a i jedanput na Rolan Garosu. Na Masters kupu osvojio je pet titula. Na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. osvojio je bronzanu medalju, a sa saigračima iz reprezentacije Srbije osvojio je i titulu na Dejvis kupu 2010. godine.
Obrazovanje
Novak je pohađao Osnovnu školu „Bora Stanković“ u beogradskom naselju Banjica. S 12 godina počeo je da pohađa tenisku akademiju Nikole Pilića. Pošto je već kao tinejdžer počeo da osvaja teniske turnire, a već sa 16. godina bio je profesionalni teniser, srednju školu nije pohađao redovno, već je samo odlazio da polaže ispite.
Privatni život
Novakov otac Srđan bio je skijaš, a Novakova majka Dijana diplomirani je DIF-ovac. Nole ima dva mlađa brata, Marka, rođenog 1991. godine i Đorđa, rođenog 1995. godine. Đorđa se takođe profesionalno bave tenisom. Već sa sedam godina Novak Đoković je u intervjuu za RTS1 izjavio da mu je cilj da bude prvak u tenisu. S 12 godina pohađao je minhensku tenisku akademiju Nikole Pilića. Nikola Pilić je uočio Noletov potencijal i prognozirao da će biti prvak.
Novak je od 2014. godine u braku s Jelenom Đoković, rođenom Ristić. Jelenu je upoznao preko zajedničkih prijatelja. Ona se takođe bavila sportom i pohađala Sportsku gimnaziju, ozbiljnije trenirajući atletiku. Jelena je kasnije diplomirala na Unverzitetu u Milanu, a nakon što je počela raditi za jednu libijsku naftnu kompaniju, uradila je doktorat iz menadženta. 2014. godine Novaku i Jeleni rodio se sin Stefan. Porodica živi u Monte Karlu, u Monaku.
Novak Đoković je sa suprugom osnovao Fondaciju Novak Đoković, kojom potpomažu siromašnu decu u Srbiji. Đoković je poznat kao veliki humanitarac, a supruga mu je organizovala razne humanitarne akcije po celom svetu. Svojim uticajem Đokovići su okupili velike svetske zvezde i uz njihovu pomoć sakupljali pomoć za potrebite, a posebno decu.
Posao
Đoković je tenis prvi put zaigrao na teniskom kampu na Kopaoniku, a prvi trener mu je bila Jelena Genčić. Početak Novakove karijere pratile su igre na čelendžer i fjučers turnirima. Prvi fjučers turnir osvojio je u Beogradu na terenima TK Crvena Zvezda, 2003. godine kao član TK Partizan, kada je u finalu savladao četvrtog nosioca i osvojio prvi ATP poen.
Godinu 2004. započeo je plasmanom u polufinale na fjučersu u Zagrebu, a iste godine debitovao je za Dejvis kup reprezentaciju Srbije i Crne Gore u meču protiv Janisa Skroderisa pobjedivši sa 2:0. Osvojio je fjučerse u Solnoku, Budimpešti i Beogradu, dok je na fjučersu u Bergamu stigao do polufinala. U Budimpešti je osvojio prvi čelendžer, 2004. godine, a nakon toga je osvojio još dva čelendžera u Ahenu i Sanremu. Nastupio je 2005. godine u prvom kolu Otvorenog prvenstva Australije, što je bio njegov prvi meč u glavnom žrijebu nekog grend slem turnira.
U sezoni 2006. godine učestvovao je na masters turnirima u Indijan Velsu, Majamiju, Monte Karlu, Hamburgu, Madridu i u Parizu. U Madridu je ostvario najbolji rezultat gdje je stigao do četvrtfinala u kom ga je pobijedio Fernando Gonzales. U istoj sezoni odigrao je prve mečeve svoja tri najveća rivalstva, protiv Rafaela Nadala, Rodžera Federera i Endija Mareja. Prvo se sastao s Federerom u prvom kolu Mastersa u Monte Karlu, ali je Švajcarac tada odnio pobjedu. Tada Đoković stiže do četvrtfinala Rolan Garosa gdje je bio prinuđen da preda meč Nadalu, a Endi Mareja je pobijedio u Madridu. Na kraju završava 16. na listi.
U 2007. godini osvojio je turnire u Adelajdu i Majamiju i bio je finalista u Indijan Velsu, a stigao je do osmine finala na Otvorenom prvenstvu u Australiji. Osvojio je Otvoreno prvenstvo Eštorila, a na Mastersima u Rimu i Hamburgu stigao je do četvrtfinala. Titulu Rodžers kupa osvojio je tako što je za tri dana porazio tri najbolje plasirana tenisera na svijetu, Rodika, Nadala i Federera. Prvo grend slem finale bilo je Otvoreno prvenstvo u Americi gdje je Novak izgubio od protivnika Federera. Protivnik mu je bio i Radek Štepanek, s kojim je meč igrao pet sati. U Beču je osvojio titulu pobjedivši Stanislasa Vavrinku. Pobijedio je u oba meča protiv Australije i tako omogućio Srbiji da se plasira u Svjetsku grupu Dejvis kupa.
Nole je 2008. godine osvojio prvi grend slem trofej, Australian Open, tako što je pobijedio Congu u finalu. U Svetskoj grupi Dejvis kupa reprezentacija je izgubila protiv Rusije, a Novak nije mogao da igra kako treba jer je imao stomačni virus. U Rolan Garosu, Monte Karlu i Hamburgu stigao je do polufinala, dok je na šljaci osvojio Rim. Na Olimpijskim igrama u Pekingu osvojio je bronzanu medalju. Na US openu pobijedio je Tomija Robreda.
Eliminisan je s Otvorenog prvenstva Tajlanda, Mastersa u Madridu i u Parizu. Osvojio je Masters kup u Šangaju i na kraju godine je ponovo bio treći.
2009. Novak je osvojio pet novih titula. Najznačajnije su Dubai Open gdje je pobijedio Davida Ferera, zatim turnir u Bazelu u kojem je pobijedio Rodžera Federera. U Parizu je u finalu Mastersa savladao Gaela Monfilsa. Na turniru u Beogradu savladao je Lukaša Kubota.
Početak 2010. godine zabilježen je porazom u četvrtfinalu Australian Opena od Conge. Pored tog neuspjeha, Nole po prvi put u karijeri postaje drugi na ATP listi. Na Vimbldonu je stigao do polufinala gdje je poražen od Tomaša Berdiha. Na US Openu stiže do finala ali ga pobjeđuje Rafael Nadal. Na ATP World Tour Finals turniru Đoković prolazi uspješno grupu, ali u polufinalu je poražen od Rodžera Federera. Najznačajniju titulu za 2010. godinu Nole je osvojio sa saigračima, Jankom Tipsarevićem, Viktorom Troickim i Nenadom Zimonjićem u Dejvis kupu usljed čega je Srbija postala prvak svijeta u tenisu. U osmini finala porazili su reprezentaciju Amerike, što ih je plasiralo u četvrtfinale protiv Hrvatske koju su pobijedili.U polufinalu su se borili protiv Češke i nakon naporne borbe Srbija je osvojila meč . U finalu su pobijedili Francusku u zadnjem meču.
2011. Novak je pobjedio Endi Mareja i po drugi put osvojio Australian Open. Osvojio je titulu u Dubaiju gdje je porazio Federera. U martu zasluženo osvaja titulu na Indian Velsu. Nakon toga slijedi osvajanje Mastersa u Majamiju gdje je pobijedio Nadala. Ubrzo i na Mastersu u Rimu pobjeđuje Nadala. Ovom titulom obezbijedio je učešće na završnom turniru 2011. koji se održao u Londonu. Slijedi najznačajnija titula u tenisu – Vimbldon. Nole ga je osvojio pobjedivši Nadala. Na US Openu je nakon 5 seta u polufinalu i dvije meč lopte za Federera, uspio da izvuče pobjedu i kasnije u finalu pobijedi Nadala u 4 seta i osvoji 3 Grend Slem titulu u ovoj sezoni, što je bio ogroman uspjeh.
2012. godine Nole sezonu započinje na Grend Slem turniru u Australiji gdje je u polufinalu savladao Endi Mareja. U finale ga je čekao Nadal. To finale je bilo jedno od najdužih i meč koji se dugo neće ponoviti. Novak je nakon dugog, sjajnog meča dobio rezultatom 3:2. Sljedeći turnir Masters serije održao se u Majamiju. Novak na čitavom turniru nije izgubio ni set, a na kraju slavi pobjedu nad Endi Marejem rezultatom 2:0.
U Madridu u četvrtfinalu Mastersa gubi meč od Janka Tipsarevića, a kao razlog poraza navodi plavu šljaku na kojoj su igrali umjesto narandžaste. Masters se nastavlja u Rimu gdje ga je u finalu pobijedio Nadal. Nakon Rima, slijedi drugi Grend Slem godine u Parizu. Novak uspijeva da dođe do finala, međutim Rafael Nadal ga pobjeđuje po treći put ove sezone. Slijedi svjetsko prvenstvo u tenisu, treći Grend Slem sezone – Vimbldon. Đoković je sjajno igrao do polufinala, ali ga je uspio pobijediti Rodžer Federer i tako zauzeo prvo mjesto na ATP listi.
Nakon Vimbldona bile su Olimpijske igre u Londonu. Nole je bio poražen od Mareja pa od Argentinca Huan Martina del Potra i ostao je bez medalje. Naredni Masters i turnir Novaka Đokovića bio je Sinsinati, gdje ga je Federer pobijedio. Sljedeći je bio ATP turnir u Aziji. Novak je pobijedio u finalu Congu i tako opet stigao do pozicije broj 1. Na završnom Mastersu, Nole je bio riješen da završi godinu tutulom, pošto je prethodno povratio prvo mjesto na ATP listi. Novak je u finalu igrao protiv Federera i bio je sjajan. Pobijedio je Federera rezultatom 2:0.
2013. godinu Nole je započeo na prvom grend slemu sezone – Australijan Openu. Nakon sedam pobjeda došao je do treće titule za redom na Otvorenom prvenstvu Australije. Tako je, po ko zna koji put, Nole postao prvi teniser u Open eru, a ovaj grend slem osvojio je tri puta u nizu.
Reprezentaciji Srbije je pomogao da je plasira u četvrtfinale Dejvis kupa. Osvojio je titulu u Dubaiju, a zatim Masters u Indijan Velsu i poraz od del Potra iz Argentine. Masters u Madridu bio je razočaravajuć za Novaka i njegove navijače širom svijeta.U drugom kolu ga je savladao Grigor Dimitrov. Nakon toga slijedi poraz u Rimu od Tomaša Berdiha.
Na Rolan Garosu, drugom grend slemu sezone, stigao je do polufinala i izgubio od Nadala. Nakon Rolan Garosa slijedi Vimbldon. Bio je sjajan i stigao je do finala, ali ga je Marej pobijedio. Do kraja godine osvojio je dvije titule. Na završnom mastersu u Londonu zabilježio je pobjede najvećih teniskih imena današnjice – Rodžera Federera, Huana Martina del Potra, Stanislasa Vavrinke, Rišara Gaskea i u finalu protiv Nadala. Taj je meč bio samo dokaz da Đoković zaslužuje prvo mjesto u svijetu.
Nole je u 2014. godini osvojio Vimbldon po drugi put u svojoj karijeri, a tom pobjedom se vratio na broj jedan na ATP listi. U startu je savladao Congu pa Ferera. Krenula su i prva Masters 1000 takmičenja. U prvom je, u Indijan Velsu, Nole trijumfirao. Ubrzo nakon Indijan Velsa uslijedio je novi Masters u Majamiju gdje je Nole ponovo završio trijumfalno. Savladao je Mareja, Robreda, Nišikori mu je predao meč u polufinalu, a onda je pobijedio Nadala i osvojio drugu titulu u godini. Na posljednjem Mastersu sezone osvaja Pariz pobjedom nad Raonićem.
2015. i 2016. godine reprezentacija Srbije je na čelu s Novakom pobijedila reprezentaciju Hrvatske u prvom kolu Dejvis kupa. Novak je odbranio titule u Indijan Velsu i Majamiju, a Federer mu je u Kaliforniji u finalu oduzeo set. Peta titula je bila Florida, a šesta Monte Karlo. U ovoj sezoni Novak je najviše napredovao u svojoj karijeri. Osvojio je 11 titula, stigao je do finala sva četiri grend slem turnira, a od 15 finala koje je igrao, izgubio je samo četiri. Cijelu godinu je proveo na prvom mjestu i osvojio je 16.785 ATP poena. Novak je u 2016. uspio da osvoji jedini trofej koji mu je falio, Roland Garos, gdje je u finalu savladao Endi Mareja.
Najveća dostignuća
Novak Đoković je već 2001. godine bio trostruki prvak kao pojedinac, u paru i u ekipi. Nole se nakon pet odigranih ITF turnira našao na 40. mjestu najboljih juniora svijeta.
U 2006. godini osvaja prve ATP trofeje. Četvrt finale na Rolan Garosu i osmina finala na Vimbldonu uvrstili su ga u 40 najboljih tenisera na ATP listi. Nakon Vimbldona osvaja svoju prvu titulu na Otvorenom prvenstvu u Holandiji bez izgubljenog seta. Drugu titulu osvojio je u Mecu što ga je uvrstilo u 20 najboljih tenisera na ATP listi.
U 2007. godini, usljed ostvarenih rezultata, pozicionira se među 10 najboljih tenisera na svijetu, a iste godine zabilježeni uspjesi doveli su ga na treće mjesto na ATP listi. 2011. pozicionira se na 2. mjesto na ATP listi. Iste godine prvi put postaje u svojoj karijeri broj jedan na svjetskoj rang listi. 2015. Novak postao prvi teniser u istoriji koji je osvojio prva tri Masters turnira u sezoni.
Novak je osvojio veliki broj titula u svojoj karijeri. Pored svih tih titula može se pomenuti još nekoliko Novakovih postignuća. Pored proglašenja za najboljeg sportistu i tenisera Srbije i svijeta, odlikovan je i ordenom Karađorđeve zvijezde, ordenom Svetog Save od SPC i ordenom Republike Srpske.
Avgusta 2011. postao je i nacionalni ambasador UNICEF-a za Srbiju. Novak je 2013. godine objavio knjigu „Serviraj za pobedu“. Fondacija „Novak Đoković“ osnovana je u novembru 2007. godine. Cilj joj je da učešćem u raznim projektima omogući djeci iz socijalno ugroženih sredina da se razvijaju u bezbjednom okruženju.
Autor: L.R.
Komentiraj